Přichází věk stoletých?

     Sto let – téměř mytický, metuzalémský věk, kterého se před pouhými dvěma generacemi dožil jen málokdo. Dnes u nás je „čiperných staříků“ víc než tisíc a jejich počet by za padesát let mohl dosáhnout i dvacetinásobku.

    V lednu 2013 žilo v naší republice 1 103 stoletých lidí, přičemž převládaly ženy – bylo jich 920. Vůbec nejstarší obyvatel Česka, Evangelia Čarasová z Dívčího Hradu na Osoblažsku, v únoru oslavila 109 let. 

    U příležitosti těch nejkulatějších narozenin, dovršení sta let, dostanou senioři od státu dárek – důchod se jim zvýší o dva tisíce korun.

    Skoro polovinu dlouhověkých Čechů tvoří lidé narození v roce 1913. Podle Jany Buraňové, mluvčí České správy sociálního zabezpečení, se jedná celkem o 466 osob. „Přesně jde o 373 žen a 93 mužů,“ dodává Buraňová.

Neúprosné statistiky

    Počet sto- a víceletých lidí se u nás přitom každým rokem zvyšuje. V roce 2007 evidovala Česká správa sociálního zabezpečení 673 lidí, o dva roky později už jich bylo 739 a v lednu 2011 dokonce 913. Podle lednové statistiky žilo nejvíce dlouhověkých v Praze – celkem 193. Naopak nejmenší počet byl v tomto ohledu zaznamenán v Karlovarském kraji, který byl na začátku roku 2013 domovem pouze dvaceti „stoletých“ žen a sedmi mužů.

    Stejný trend se očekává i v dalších letech. Z propočtů statistiků vyplývá, že v polovině století by mohlo v Česku žít bezmála třináct tisíc lidí starších sta let a v roce 2065 by jich mohlo být skoro 19 700. Prim by opět měly hrát ženy, muži by měli tvořit zhruba čtvrtinu.

Pomůže rypoš lysý?

    Pouhé dožití se vysokého věku však nestačí. Důležitá je dobrá kondice a možnost si „požehnané stáří“ co nejvíce aktivně užít. A to už představuje pole pro gerontology – vědce, kteří se zabývají stárnutím.

    Klíčem k životu ve vysokém věku bez chorob a bolestí by mohl být východoafrický hlodavec rypoš lysý. Na rozdíl od ostatních hlodavců, kteří se dožívají průměrně tří let, běžně „slavívá“ třicetiny; důležitější ale je, že ani v tak vysokém věku netrpí chorobami, nepociťuje bolest a je rezistentní i vůči rakovině. Pokud by se podařilo přijít na to, jak dokáže odolávat tělesnému chátrání, mohli bychom jeho strategii napodobit. Někteří vědci odhadují, že by lidé v takovém případě umírali až ve věku 150 let.

 

Víte, že…

  • Dlouhověkosti se nejvíce daří v Japonsku. V této zemi také žijí v současné době nejstarší lidé na světě. Mezi ženami vede stopatnáctiletá Misao Okawao a ještě o sedm měsíců starší je Džiroemon Kimura.
  • V ČR žije více než 1 100 stoletých lidí.

Dagmar Kulaviaková

100+1 zahraniční zajímavost, 2013