Sexem proti stárnutí

     Kvůli krásné pleti a postavě nemusíte sahat jen po kosmetice, nebo dokonce po plastických OPERACÍCH. Řešení je mnohem snazší a také o poznání PŘÍJEMNĚJŠÍ. 

    Na začátku vztahu, kdy se oddáváme sexu velmi často, vypadáme skvěle. A to se netýká jen dvacítek! Jane Fonda, vitální sedmdesátnice, tvrdí v knize Prime Time, že „láska a bohatý sexuální život jsou těmi nejlepšími omlazovači, účinnějšími než jakýkoli lifting“. Ještě zajímavější je to, že toto prohlášení potvrzují i mnozí odborníci. Například David Weeks, neuropsycholog na univerzitě v Edinburghu, provedl výzkum na 3500 osobách ve věku od 20 do 104 let. A jeho závěr? Ti, kdo se oddávají sexu třikrát týdně, vypadají nejméně o deset let mladší! Zde je pět důkazů, které toto tvrzení podporují.

LEPŠÍ NEŽ BOTOX 

    Sexuolog Gérard Leleu důrazně doporučuje používat až ‚zneužívat‘ milostný kontakt k předcházení výskytu vrásek. Proč? Protože sexuální potěšení navozuje uvolnění svalů v pokožce. Těch, které mají na starosti mimiku v obličeji, je asi dvacet, ale pokud jsou tyto svaly ztuhlé, mají stejně tak zodpovědnost za tvorbu vrásek. „Pokud však prožíváme radost, svaly v pokožce se impulzy vysílanými do míšních a buněčných center uvolní. Tato centra kontrolují svalové napětí a zároveň vyhlazují vrásky,“ vysvětluje.

BUNĚČNÝ DETOX 

    Při sexu je krevní oběh rozprouděný. Srdce je stimulováno, zatímco stěny cév a kapilár se roztahují. Najednou jsou buňky v celém těle, tedy i ty kožní, lépe okysličovány a toxiny (oxid uhličitý, kyselina močová) jsou lépe přefiltrovány předtím, než se z těla vyloučí prostřednictvím potu. A pro určité části těla, jako jsou prsa, je tento proces prospěšný i pro zpevňování jejich tkání a jejich posílení.

PROTI STRESU

    Kardiolog a výživový poradce Frédéric Saldmann se zajímá o složky, které předcházejí stárnutí. „Dnes se už ví, že stres je jedním z urychlujících faktorů stáří. Zejména proto, že ničí malé cévky, což způsobuje horší okysličování tkání. Díky hormonům, které se při něm vylučují, hraje sex v případě organismu antistresovou i celkově prospěšnou roli. A protože tato aktivita s sebou nepřináší žádnou kontraindikaci, pěstujte ji co nejčastěji!“ doporučuje. Nezapomeňte, že hormony obsažené ve spermatu mění náladu a mohou potlačit depresi. Jedná se o hormony nalezené v krvi žen ještě několik hodin poté, co se milovaly. Konečně oxytocin neboli hormon sexuální přitažlivosti může mít blahodárný vliv na imunitní systém, snižuje riziko deprese a stimuluje receptory slasti v mozku.

KRÁSNÉ TĚLO 

    Sex spaluje kalorie, a to až dvě stě za hodinu. Pokud se při něm střídají polohy, zapojí se do hry různé svaly. Sexem se tvoří hormon IGF-1, který má vliv na kvalitu svalů a zároveň ničí tukovou hmotu. Gynekolog a sexuolog Sylvain Mimoun uvádí, že se velmi doporučuje provozovat pravidelnou sexuální aktivitu i po dosažení 45 let. „Díky tvorbě estrogenu se zlepšuje pleť, to je jasné. Ale sex zároveň přináší pevnější prsa a redukci tuku v oblasti břicha.“ Svalnatější a šťastnější? Asi není o čem uvažovat. 

DANIELE GERKENS, Elle, 2013