Tahle země je pro starý, ale jedině s mobilem

     Tahle země je pro starý. Ale jen s mobilem. Mobily dnes potřebují staří i mladí – a starých přibývá, zatímco mladých ubývá. Ale mají „šedí vlci“ z čeho vybírat? Na trhu existují snad stovky typů mobilních telefonů pro puberťáky, mladé podnikatelské dravce, jablečné metrosexuály či androidní koumáky, ale jen pár pro přemnožená individua potměšile nazývaná „dříve narození“. A nejen to: i vlastnosti mobilů údajně určených pro seniory jsou někdy dost problematické.  Kategorie „senior“ je z hlediska IT poněkud rozostřená.

    Například někteří lidé ve čtyřiceti odmítali vyměnit psací stroj za počítač, přestože se tím připravili o zdroj obživy. Na druhou stranu existují osmdesátiletí mladíci, kteří spravují weby a s tabletem otravují i v hospodě.

    Hranice vede mezi lidmi schopnými a ochotnými učit se nové věci a těmi ostatními. Takže „seniorský mobil“ je jen pracovní pojem, protože lepší není k dispozici. Jak by měl tedy vypadat? Panuje hlavně představa, že by měl mít obrovské klávesy a velké znaky na displeji. Jenže zrovna tohle je diskutabilní, protože už ve středověku vynalezli věc zvanou brýle. Zpravidla platí, že od +1,5 dioptrie je úplně jedno, jak velké znaky na displeji jsou. Důležité je, jestli má uživatel brýle na nose. Mnohem významnější je kontrast. Jenže zrovna levné mobily pro seniory často mívají mizerné jednobarevné displeje. Požadavek velkých kláves je logičtější, přesto i tady platí – všeho s mírou. Pokud uživatelem cloumá Parkinson, pak nepomohou ani klávesy jako dlažební kostky. A přitom ušetřené místo by se dalo použít k umístění několika tlačítek rychlého volání na předvolená čísla. Některé modely sice mívají tlačítko SOS, ale jedno může být málo, protože v případě potřeby nemusí být volaný zrovna k dispozici.

    Ve skutečnosti je důležitější co nejjednodušší a logické ovládání. Zapnout, vyťukat číslo, mluvit, zavěsit. Pokud je „senior“ schopen i esemeskovat, nepotřebuje seniorský mobil. Důležitá je i mechanická odolnost. Mobil, který se při každém nárazu rozloží na několik dílů, nemá v seniorské kategorii co pohledávat. 

Zdroj: Jan A. Novák, Ekonom 2013